Ostrów Tumski i Katedra

Ostrów Tumski to – jak sama nazwa wskazuje – wyspa, zamknięta w ramionach dwóch rzek: Warty i Cybiny. Istniała już w X wieku, kiedy książę Mieszko I zadecydował o budowie na niej grodu obronnego, swojego pałacu i prywatnej kaplicy dla nowo poślubionej małżonki – Dąbrówki Czeskiej, która przyniosła rodzącej się Polsce chrześcijaństwo. Dziś przekrój przez wieki historii zobaczyć można w znajdującym się na Ostrowie Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci, gdzie archeolodzy przekopali się przez warstwy gruntu ponad 10 wieków wstecz, odsłaniając pozostałości umocnień mieszkowego grodu. Pałac księcia znajdował się dokladnie pod dzisiejszym gotyckim kościołkiem Najświętszej Marii Panny in Summo.
Tum, czyli katedra, a dokładniej Bazylika Archikatedralna pod wezwaniem Świętych Piotra i Pawła, również zamyka w sobie historię wyspy: począwszy od 968 roku, kiedy to powstaje pierwsza, wczesno romańska świątynia, która staje się Prima Sedes Episcoporum Poloniae, czyli pierwszą siedzibą biskupów Polski. W podziemiach do dziś zobaczyć można relikty misy chrzcielnej, w której najprawdopodobniej dokonał się chrzest Mieszka I i jego najbliższych, a na ścianie ambitu wisi replika miecza, podarowanego przez papieża pierwszemu biskupowi misyjnemu Polski – Jordanowi jako miecz świętego Piotra (oryginał znajduje się również na Ostrowie Tumskim – w muzeum Archidiecezjalnym).
Poznan_ostrow tumski (7)resDzisiejsza katedra jest regotyzowana – czyli odrestaurowana (po zniszczeniach z końca II wojny światowej) w stylu gotyckim, na bazie odkrytych oryginalnych gotyckich murów. Postacie świętych Piotra i Pawła ze stojącej tu do 1945 roku katedry neoklasycystycznej, przewędrowały na fasadę stojącego obok Pałacu Arcybiskupa. Katedra jest miejscem pochówku pierwszych władców: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Przemysła I, Bolesława Pobożnego i Przemysła II.
Za katedrą, przy wiodącym na Śródkę Moście Biskupa Jordana, zobaczyć można pozostałości XIX-wiecznych pruskich fortyfikacji – tzw. Jazu Katedralnego, pełniącego funkcje pomocnicze przy spiętrzaniu wód rzeki Cybiny. Dziś dawny przyczółek zachodni połączony jest przeszkloną kładką z Bramą Poznania, gdzie w sposób interaktywny poznać można dzieje  wyspy katedralnej, rozwoju miasta Poznania z narracją oraz początków Państwa Polskiego.